World Cup 2009 Wilhelmsburg

Foto Wilhelmsburg

V rakouském středisku Wilhelmsburg se v sobotu sešli nejlepší travní lyžaři světa, aby zde v superkombinačním závodě bojovali o letošní první body do celkového hodnocení nového ročníku světového poháru. Tato mladá disciplina nabízí divákům atraktivní, velmi vyrovnanou podívanou.

Wilhelmsburg uvítal všechny účastníky příjemným polojasným počasím, které se však těsně před startem slalomové části kombinace razantně změnilo. Silný boční vítr ochladil vzduch během pár minut asi o deset stupňů a vytvořil podmínky na hranici regulérnosti. Přesto se Jury rozhodla v závodě pokračovat, protože samostatné slalomové tyče větrným poryvům odolávaly a pro všechny závodníky byly podmínky srovnatelné.

Výborně zahájila mezinárodní sezonu Zuzana Gardavská (Star Suché Lazce), která časem 57,93 s. vybojovala pro českou výpravu velmi cenné vítězství v úvodním závodě letošního ročníku světového poháru. Zuzana zvítězila nejlepším časem jak v super-G, tak ve slalomu. Prezentovala se vynikající technikou a velkou bojovností, když odrazila útok Italky Antonely Manzoni, která na druhém místě ztrácela jen 16 setin. Ingrid Hirschhofer z Rakouska (58,60 s.) se tentokrát musela spokojit s bronzovým stupínkem, o který se ještě dělila s Němkou Anna-Lenou Budenbender (58,60 s.). Superkombinaci zahájila dobrým časem v superobřím slalomu také Petra Mlejnková (Lyžák Junior Brno), která se perfektní jízdou a čtvrtým časem ve slalomové části propracovala až na konečnou 8. příčku.

Po prvním dějství , kterým byl superobří slalom, to pro naše muže vypadalo velmi nadějně. Za vedoucím Italem Cerentinem se na průběžném 6., 7. a 8. místě seřadila silná trojice českých reprezentantů v pořadí Jan Gardavský (Star Suché Lazce), Lukáš Kolouch (TJ Slovan Moravská Třebová) a Martin Štěpánek (Tesla Brno). Rozdíly mezi jednotlivými lyžaři byly minimální, proto se očekával velký nápor slalomářských specialistů ve druhé časti superkombinace. Nejlépe si se slalomovými brankami poradil domácí Michael Stocker (ITA) a součtem 52,92 s. se vyhoupnul ze 4. na celkově 2.místo. Vedoucí Ital Cerentin je ovšem také skvělý slalomář. Svoji jízdu zajel bezchybně a časem 52,58 s. vybojoval vítězství. Výborně se mezi slalomovými brankami vedlo i Martinu Štěpánkovi (53,92 s.), který poskočil z 8. dokonce na 4. příčku. Perfektní formu potvrdili 6. resp. 7. místem Jan Gardavský (54,25 s.) a Lukáš Kolouch (54,75 s.). Oba juniorští reprezentanti se blýskli špičkovými výkony a udrželi krok se světovou špičkou.

V třídenním závodním programu byly ještě dva starty v závodech FIS. V pátek se bojovalo o FIS body v superobřím slalomu a v neděli čekal travní lyžaře obří slalom.

Superobří slalom vyšel dokonale italskému závodníkovi Cerentinovi, který zvítězil časem 31,18 s. Hned za ním se ze stříbrné pozice ve výsledkové listině radoval Jan Gardavský – 28,10 s. Velmi dobře zajeli také Martin Štěpánek (32,01 s.), který byl pátý a Lukáš Kolouch, jehož čas 32,79 vynesl na 12.příčku.

V kategorii žen se za vítěznou Ingrid Hirschhofer (34,07 s. ) zařadila Italka Manzoni (34,65 s.). a naše závodnice Zuzana Gardavská si časem 34,78 s. dojela pro bronz. Na sedmém místě byla klasifikována Petra Mlejnková (36,05 s.) a skvělé 9. místo patřilo Evě Fabiánové (36,38 s.) ze Ski Olešnice v Orlických horách, která se ve své mezinárodní premiéře rozhodně neztratila.

Nedělní obří slalom ukončil vystoupení travních lyžařů v rakouském Wilhelmsburgu.. Mezi muži se z vítězství v „obřáku“ radoval do třetice Fausto Cerentin (ITA) časem 66,80 s., Když porazil reprezentačního kolegu Fraua (67,04 s.) a třetí byl domácí Michael Stocker (67,37 s.). Nejlepší z našich závodníků protnul cílovou fotobuňku na 6. místě Jan Gardavský (67,87 s.). Do patnáctky nejlepších se probil ještě Martin Štěpánek, který dosáhl času 68,68 s. a v silné konkurenci mu patřilo 8. místo. Výborné 12. místo si odvezl Michal Pohl (Ski Olešnice v Orlických horách) čas – 69,34 s. V ženské kategorii nenašla přemožitelku Antonela Manzoni (70,27 s.). Druhé místo patřilo Ingrid Hirschhofer (71,09 s.) a jako třetí protnula cílovou časomíru Yukiyo Shintani z Japonska (71,36 s.). Naše Zuzana Gardavská se časem 71,42 s. zařadila na čtvrtou příčku a podtrhla tak úspěšný český víkend.

Reprezentační „áčko“ vyráží v pátek do Švýcarska, kde je na programu další mezinárodní závod FIS. V Boemmeli se travařská elita představí ve třech disciplinách: slalom, obří slalom a superkombinace.

Domácí špičku čeká 20. a 21.6. druhé pokračování Českého poháru v Horní Lhotě u Ostravy, kde jsou na programu slalom, obří slalom a superobří slalom. Současně se v Horní Lhotě v sobotu odpoledne pojede i paralelní závod pro všechny příchozí, kteří chtějí zkusit travní lyže na vlastní kůži.