Výsledky a fotografie z FIS v Rettenbachu

V rakouském středisku Rettenbach se v sobotu sešli nejlepší travní lyžaři světa, aby zde ve dvoudenním závodním programu změřili své síly ve třech startech závodu FIS. V sobotu se bojovalo o FIS body v obřím a superobřím slalomu a v neděli čekal travní lyžaře slalom.

Na startu se sešla kompletní světová špička včetně našich závodníků. Hned po prvním kole obřího slalomu, které postavil český trenér to pro naše reprezentanty vypadalo velice dobře. Jan Němec (Skiareál Olešnice v O.H.) vedl před Martinen Štěpánek (Tesla Brno). Mezi ženami byla Petra Ivánková (Sokol Předklášteří) na průběžném pátém místě. Druhé kolo dokonale zamíchalo pořadím. Na trati, kterou vytýčil rakouský trenér se našim závodníkům dařilo. Ve vyrovnaném závodě, který se jel ve velkém vedru se nakonec z vítězství radovala německá lyžařka Anna-Lena Büdenbenderová (64,69 s.) za ní se umístila Japonka Shintaniová (65,81) a pouhých 5 setin dělilo od stříbra třetí Rakušanku Ingrid Hirschhoferovou. Velmi dobré páté místo uhájila Petra Ivánková (68,59 s.) a na sedmém místě dokončila závod Eva Fabiánová (Skiareál Olešnice v O.H.) – 69,54 s.

Jan Němec nezopakoval vítězství z Německa a po závadě na výzbroji odstoupil ze závodu v horní polovině druhého kola. Zlato získal italský reprezentant Edoardo Frau (61,01 s.), který před druhým Rakušanem Michaelem Stockerem (61,80 s.). Ten se ke stříbru dostal z pátého místa. Stejný posun ve výsledcích zaznamenal bronzový Daniel Mrňa (LK Zlín) – 62,04 s.), který se na „bednu“ propracoval z 6.pozice. Drobné zaváhání odsunulo našeho Martina Štěpánka (62,23 s.) na 5.příčku. Další naši muži se umístili následovně – 10.místo Jan Gardavský (Star Suché Lazce) – 63,24 s., kvalitní 11. příčka patřila Lukáši Kolouchovi (TJ Slovan Moravská Třebová) – 63,36 s., a do elitní patnáctky se vešel ještě 15. Michal Pohl (Grasski Olešnice v Orl. Horách) – 64,84 s.

V odpoledním superobřím slalomu viděli diváci opět vyrovnané výkony v závodě žen se prosadila vycházející hvězda světového travního lyžování – Japonka Yukiyo Shintaniová (34,84 s.), která zvítězila těsně před Ingrid Hirschhoferovou (35,06 s.) a třetí Anna-Lenou Büdenbenderovou (35,49 s.). Naše Eva Fabiánová (36,06 s.) se radovala z 5. místa a Petra Ivánková (37,38 s.) obsadila 10.příčku. Superobří slalom vyšel dokonale Janu Němcovi (31,97 s.), který si hladce poradil s domácím duem Markus Peschek (32,58 s.) a Michael Stocker (32,68 s.). Hned za nimi bylo pořadí velmi těsné – šestého Štěpánka (32,85) dělilo od bronzu jen 17 setin. Velmi dobře zajel také Mrňa (33,06 s.), který byl devátý .

Nedělní slalom ukončil dvoudenní vystoupení travních lyžařů v rakouském Rettenbachu, kde se v minulé sezóně konalo, pro nás veleúspěšné, mistrovství světa. Mezi muži se z vítězství ve slalomový brankách radoval znovu Jan Němec časem 53,04 s. s přehledem zvítězil před Italem Cerentinem (53,62 s.) a třetím Janem Gardavským (54,07 s.). Vynikající výkony předvedli všichni naši reprezentanti. Do první dvacítky se jich prosadilo hned devět.

Za medailisty Němcem a Gardavským se seřadili 5. Štěpánek (54,18 s.), 7. Mrňa (54,98 s.) 10. Kolouch (55,88 s.), 12. Pohl (57,10 s.), 14. Srb (57,80 s.), 18. Vojta (58,57 s.) a 19. Jerošek (58,97 s.) V ženské kategorii nenašla přemožitelku Hirschhoferová (60,64 s.). Druhé místo patřilo Anna-Leně Büdenbenderové (60,91 s.) a jako třetí protnula cílovou časomíru Veronika Cvašková ze Slovenska (61,88 s.). Našim děvčatům se slalom nevydařil a dokončily závod s velkým zaváhání ve spodní části druhého kola na 6. a 10. místě v pořadí Fabiánová resp. Ivánková.

Domácí špičku čeká 19. a 20.6. druhé pokračování Českého poháru v Horní Lhotě u Opavy,

Daniel Mačát - Trenér reprezentace ČR

Jen doplním, fotografie i výsledky najdete zde na stránkách stejně jako aktuální pořadí v bonus bodech a pořadí juniorského poháru.