Senzační vítězství Jana Gardavského ve Světovém poháru

Marbachegg Gecko
Naše reprezentanty zastihl švýcarský světový pohár v dobré formě. V pátek se přesunali do Marbachu. Do střediska v horách pod Luzernem se museli závodníci, včetně kompletní výzbroje, dopravit kabinovou lanovkou. Zde je ve výšce 1500 m.n.m. čekala kvalitně připravená , technicky zajímavá trať. Travaři měli nejprve absolvovat slalom přeložený kvůli počasí z Hochstückli, ale hustý déšť nepustil nikoho ani na trénink a Jury se rozhodla odložit start na sobotní dopoledne. Ráno se nad Marbachem vyjasnilo a nic nebránilo startu v dalším pokračování letošního ročníku světového poháru. Terén byl tak nasáklý, že se závod jel v hodně ztížených podmínkách. Stavitelé jednotlivých kol, přihlédli k promočenému povrchu a závod proběhl naprosto regulérně.
Hned po prvním kole byli naše vyhlídky na dobré umístění velmi nadějné – Zuzana Gardavská figurovala na třetím místě a Martin Štěpánek byl pátý s minimální ztrátou na bronz. Druhé kolo nabízelo tedy zajímavou bitvu o nejvyšší příčky. Z vítězství mezi ženami se trochu překvapivě radovala Italka Christina Mauri (50,24 s.) před němckou reprezentantkou Anna-Lenou Büdenbender (50,69 s.). Třetí místo ztratila v přímém souboji z legendární Ingrid Hirschhofer z Rakouska (50,88 s.) naše Zuzana Gardavská (Star Suché Lazce), která skončila časem 50,92 s. pouhé čtyři setinky za bronzem.
Skvělé jízdy Předvedla také úřadující juniorská mistryně světa Petra Mlejnková (Lyžák junior Brno) a s časem 51,53 s. se probojovala na celkově šestou příčku.
Slalom mužů byl také napínavý až do samotného konce. Martin Štěpánek z Tesly Brno (45,84 s.) zajel svoji jízdu bezchybně a přestože dosáhl čtvrtého nejrychlejšího času musel se spokojit s výborným pátým místem. O bronz se totiž podělili shodným součtem časů 45,59 s hned dva travní lyžaři – Michael Stocker (AUT) a Fausto Cerentin (ITA). Zvítězil domácí závodník Stefan Portmann (45,17 s) a ze stříbra se radoval vynikající italský slalomář Riccardo Lorenzone (45,56 s.). Mezi patnáct nejlepších slalomářů se probojovali ještě dva Češi – Jan Gardavský (Star Suché Lazce) byl s časem 47,93 s. na 10.místě a jako 15. projel cílem dopoledního závodu Lukáš Kolouch ze Slovanu Moravská Třebová (48,77 s.).
Na programu sobotního odpoledne byl také závod v superobřím slalomu a reprezentanti ČR se chtěli znovu prosadit do světové špičky. Mezi muži se to dokonalo podařilo. O velmi příjemné překvapení se postaral úřadující juniorský mistr světa v této disciplíně Jan Gardavský, který se vydal na trať se startovním číslem 14 a málokdo tušil , že sesadí z prvního místa suveréna letošní sezóny Edoarda Fraua (ITA). Honza předvedl moderní, agresivní pojetí jízdy a suverénně zvítězil časem 29,31 s. dvě desetiny před druhým Italem a ztráta třetího Marcuse Peschka (29,91 s.) z Rakouska již byla ohromujících „šest desítek“. Ostatní naši vybojovali také výborná umístění: 8. byl Martin Štěpánek (30,49) a do první patnáctky se vešel také 13.Lukáš Kolouch (31,03 s.).
Závod žen vyhrála rakouská lyžařka Ingrid Hirschhofer (32,15 s.) s velmi těsným náskokem jedné desetiny před Němkou Anna-Lenou Budenbender (32,25 s.). Zuzana Gardavská (32,32 s.) předvedla také bezchybnou jízdu a doplnila rodinnou sbírku ze sobotního odpoledne o bronz. Petra Mlejnková (32,98 s.) potvrdila dobrou formu, ale ve vyrovnaném závodě to stačilo „jen“ na 5.místo.
Na neděli byl připraven závod v obřím slalomu. Počasí se znovu zhoršilo a ranní hustý déšť udělal ze svahu klouzačku. Hned v prvním kole na to doplatila celá řada favoritů. Ze závodu postupně odstoupili – Hüeppi (SUI), Rest (AUT) Cerentin (ITA) a náš Gardavský.
Chybě v kritické třetí bráně se na kluzském odkloněném terénu nevyhnul ani Štěpánek a Stocker (AUT) oba však ze ztrátou nastupovali i do druhé části obřího slalomu.
Na rozdíl od mužů, ženám kritické místo tolik starostí nenadělalo (vypadla Mauri – ITA a bohužel také Gradavská) a do druhého kola nastupovala naše Petra Mlejnková z nadějné čtvrté pozice jen setinu za Rakušankou Jacquelin Gerlach.

Ve druhém kole, které postavil rakouský trenér se českým travařům dařilo o poznání lépe. Martin Štěpánek (69,68 s.) zajel třetí čas kola, ale se ztrátou z úvodní časti to stačilo na posun z 11. na 8.místo. Vítězem se stal Edoardo Frau z Itálie (66,51 s.), druhý skončil jeho reprezentační kolega Riccardo Lorenzone (67,40 s.) a bronz udržel rakouský lyžař Marcus Peschek (67,55 s.). Lukáš Kolouch zajel obě kola velmi dobře a ve výsledcích mu patřilo 9.místo (69,76 s.). V kategorii žen se Petře Mlejnkové (73,44 s.) povedl útok na bronzovou příčku, když porazila Rakušanku Gerlach o 11 setin v součtu časů obou nedělních kol. Z vítězství se radovala nestárnoucí rakouská reprezentantka Ingrid Hirschhofer (72,16 s.) a druhá dojela v obřím slalomu světového poháru opět německá „travařka“ Anna-Lena Budenbender (34,26 s.).

Další mezinárodní start , kterého se reprezentace zúčastní, bude finále světového poháru v italském Forni di Sopra (5.- 7.9.).