Petra Mlejnková dvakrát na „bedně“ Světového poháru v Iránu

Iran Dizin
Naše reprezentanty zastihlo íránské pokračování světového poháru v dobré formě. Do Dizinu, lyžařského střediska severně nad Teheránem se naši lyžaři, včetně kompletní výzbroje, dopravili tentokrát bez větších problémů. Zde je ve výšce 2600 m.n.m. čekala kvalitně připravená, svým hustým a kluzkým travnatým povrchem ojedinělá a poměrně náročná trať. Středeční dopoledne bylo ve znamení oficiálních tréninků. Předpověď na dva závodní dny byla optimální a hned ve čtvrtek se nejlepší „travaři“ utkali v superobřím slalomu.
Jako první se na trať pustily ženy. Z vítězství se radovala rakouská lyžařka Ingrid Hirschhofer (28,95 s.), před reprezentační kolegyní Jacqueline Gerlach (29,53 s.). Na vynikajícím třetím místě skončila časem 29,90 s. Petra Mlejnková (Lyžák junior Brno). Naše úřadující juniorská mistryně světa odolala náporu japonské závodnice Yukio Shintani, kterou porazila těsným rozdílem 4 setin.
Do závodu mužů nastupoval Martin Štěpánek (Tesla Brno) jako spolufavorit udělal však velkou chybu těsně před cílem, uklouzl po vnitřní lyži při největším zatížení, ztratil tak cenné sekundy a závod dokončil na 23. pozici. Ital Edoardo Frau (27,38 s.) se také chybám nevyhnul, ale kluzký povrch nakonec zkrotil a mohl se radovat z vítězství v úvodní disciplíně íránského dvojzávodu. Na druhé místo se trochu nečekaně propracoval domácí lyžař Hossein Kalhor (27,73 s.), který tak potvrdil, že domácí svah íránským lyžařům sedí a v tomto prostředí jsou schopni držet krok se světovou špičkou. Třetí příčku vybojoval rakouský závodník Michael Stocker (27,93 s.). Náši kvalitu udržel vysoko úřadující juniorský mistr světa Jan Gardavský (Star Suché Lazce), který se časem 28,29 s. dostal na 6. místo.
Druhý den závodu nás čekal obří slalom. Naši lyžaři se již částečně aklimatizovali a podali znovu vynikající výkony. Petra Mlejnková stejně jako Štěpánek figurovali na druhých místech průběžného pořadí po prvním obřákovém kole. Mlejnkové (61,16 s.) se podařilo bezchyby zajet i druhou část závodu a v nejlepším čase kola bez problémů udržela stříbrnou pozici. V nejrychlejším čase 60,59 s. znovu protnula cílovou fotobuňku rakouská legenda travního lyžování Ingrid Hirschhofer. Na třetím místě se umístila další Rakušanka Jacqueline Gerlach (62,44 s.).
Závod mužů byl velmi vyrovnaný a napínavý až do konce. Štěpánkovi (57,77 s.) tentokrát chybělo na medaili více štěstí a nadějnou druhou příčku po prvním kole se mu nepodařilo udržet. Jeho konečné 4.místo je i tak velmi dobrým výsledkem. Špičkový ve druhém kole předvedl rakouský závodník Michael Stocker (57,15 s.) a ze čtvrtého místa se vyhoupl až na zlato. Ital Edoardo Frau vybojoval stříbro časem 57,40 s. A bronzový byl opět domácí závodník Hossein Kalhor (57,65 s.). Jan Gardavský ve druhém kole obřího slalomu.
Všichni naši reprezentanti podali profesionální výkony a v průběžném pořadí letošního ročníku světového poháru travních lyžařů patří Mlejnkové 2. a Štěpánkovi 3.místo v celkovém hodnocení.
Další závod pojede naše A družstvo již tento víkend ve švýcarském Marbachu, kde se představí ve třech disciplinách – SL, OS, SG.
Výsledky jsou na www.grasski.cz a kvalitní a mimořádně zajímavá fotodokumentace je na adrese: www.grasski.net.