Mistrovství Světa Juniorů - Nové Město na Moravě 2005

Slalom:
Počasí závodům příliŠ nepřálo, jelikož již od rána poměrně vydatně prŠelo a teplota měla k té letní hodně daleko. Každopádně závod se samozřejmě konal podle předem stanoveného harmonogramu, tedy ranní rozježdění od 8:00 do 8:45, prohlídka od 10:00 do 10:45 a v 10:55 start prvního předjezdce. Trať prvního kola měl na svědomí Italský trenér Achille Cataneo. Stavba to byla poměrně pěkná bez žádných záludností, což se také projevilo na velmi malém výpadku. Že trať sedla i českým zástupcům svědčilo jejich umístění po prvním kole. Když už zmiňuji české závodníky, mezi naŠe hlavní želízka v ohni patřili: Petra Mlejnková, Michal KlimeŠ, LukአBrýdl, Václav Srb a AleŠ Mlíčka. Samozřejmě zde byli i dalŠí, kteří mohli zasáhnout do boje o nejvyŠŠí mety, jako Jan Gardavský nebo třeba LukአVecheta.

První kolo se velmi povedlo Petře Mlejnkové, která byla na výborném pruběžném druhém místě. Mezi juniory potvrdil svoji formu Michal KlimeŠ, který svojí tradičně klidnou jízdou zajel třetí čas za Grittim a Zickbauerem. Na dalŠích místech pak překvapil (mě osobně, ve slalomu jsem to od něj nečekal) Jan "drobeček" Gardavský. Ten byl po prvním kole na pěkném pátem místě za Alessandrem Rinaldim a ztrácel na druhé místo okolo 3 desítek. Hned za Honzou byl AleŠ Mlíčka, který první kolo nejel svoji tradičně bojovnou jízdu. Poslední z losované patnáctky startoval Václav Srb, kterému ale číslo 15 mnoho Štěstí nepřineslo a vypadl na prudŠí části.

Druhé kolo stavěl český reprezentační trenér Ladislav Novotný. Ten postavil trochu náročnějŠí trať. A jak už to tak bývá, když staví čech, musí také čeŠi padat. Bohužel to odnesla Petra Mlejnková, které upadlo tělo na prudŠí horní části tratě, čímž ztratila možnost pódiového umístění. Michal KlimeŠ zajel ve druhém kole jeŠtě lépe a tak jel na 5 setin shodný čas s Marcem Zickbauerem. Pro první místo si jel Lorenzo Gritti, který netradičně na slalom použil 90cm lyže a velmi dobrým výkonem ve druhém kole potvrdil svoji první letoŠní zlatou placku. Za stupni vítězů pak byla menŠí tlačenice. Té a také pádu Jana Gardavského využil AleŠ Mlíčka, který nakonec dokončil na čtvrtém místě, tedy velmi pěkně rozjeté do kombinace. Šesté místo pak získal LukአBrýdl.

Obří slalom:
Na sobotní obří slalom bylo počasí trochu přívětivějŠí, ovŠem pro mě jako fotografa to stále nebylo nic extra. Bylo řádně pod mrakem takže i s nejnižŠí clonou jsem měl časy pouze okolo 1/400 - 1/500s. No ale teď k lyžování. Stavba obou kol byla svěřena naŠim německy mluvícím kolegům. Každopádně to tentokrát dopadlo rozumně a neopakovaly se hrůzy, které předváděl Rakouský trenér v Bad Tatzmannsdorfu.

V prvním kole zajel velmi dobře Michal KlimeŠ, který se umístil na první místo průběžného pořadí, za nim pak o necelé dvě desítky zaostal Marc Zickbauer a na velmi pěkném třetím místě byl Jan Gardavský s miniaturním náskokem před dalŠími juniory. Na pátem místě pak byl LukአBrýdl a osmí byl Václav Srb. Bohužel první kolo se nepovedlo AleŠi Mlíčkovi, který měl sice pěkný kule, ale upadl na prudŠí části. První kolo se povedlo také Petře Mlejnkové, která zajela velmi pěknou jízdu.

OvŠem závod nebyl u konce a na juniory čekalo jeŠtě druhé kolo. V tom se naŠim již tolik nedařilo. Drobný ústup ze slávy začal Václav Srb, který si tradičně rozkopal lyže a ve výsledku to stačilo pouze na 12. místo. Pak následoval LukአBrýdl. Jak jste si jistě vŠimli z fotek, jeho jízda byla trochu problematická a zajel o půl sekundy horŠí čas než závodníci v jeho okolí. PředevŠím zajel o sekundu a půl hůř než Lorenzo Gritti, kterému se první kolo značně nepovedlo. Pak už jel Jan Gardavský, který byl 3. po prvním kole. Zajel poměrně pěkně, ovŠem ani to nestačilo na čas Lorenza Grittiho. Po něm startoval druhý z prvního kola, Marc Zickbauer, který jeŠtě vylepŠil čas Lorenza Gritiho a zaujal první místo. VŠe už mohl rozhodnout pouze jeden můž, Michal KlimeŠ. OvŠem na něj asi padla trochu tíka okolnosti a trochu strnulou jízdou zajel shodný čas s Janem Gardavským, bohužel tedy o Šest desítek za Zickbauerem. To stačilo pouze na druhé místo v celkovém hodnocení obřího slalomu. Trochu Škoda byla Petry Mlejnkové, která se v druhém kole propadla na třetí místo, nebo spíŠ byla preskočena Nadjou Vogel, která zajel mimořádně dobře druhé kolo a stala se tak vítězkou.

Super-G:
Konečně se na závodníky usmálo slunce a hned bylo trochu lépe. V ženách zajela suverénně nejlépe Nadja Vogel, která svým stylem i stoupou překonala větŠí část juniorů. Na druhém místě pak dojela Anna-Lena Budenbender a třetí byla Petra Mlejnková.

ZajímavějŠí situace byla mezi muži. Velkou radost českým barvám udělal Jan Gardavský, který o desítku porazil druhého Marca Zickbauera. Ale nezaháleli ani ostatní čeŠi. Na rovněž pěkném třetím místě dojel LukአBrýdl, který konečně zajel pěknou jízdu a na výsledku to bylo hned znát. České barvy pak doplnil jeŠtě Šestý AleŠ Mlíčka a sedmý TomአKolouch.

Junioři: Juniorky: