Grasski show Olešnice

Rychlostni Rekord
V sobotu 30.8. se konal neoficiální závod nejen pro registrované závodníky, ale i veřejnost a skibobisty v areálu Olešnice v Orlických horách. Součástí tohoto sportovního dne byl i rychlostní závod a pokus o překonání rekordu v rychlosti na travních lyžích. Současný rekord 94 km/hod drží Martin Štěpánek a byl zapsán v roce 2006 na témže svahu.
Jako první se ovšem jel paralelní slalom v kategoriích pro registrované závodníky – muži, ženy, žáci a posléze pro neregistrované závodníky z řad veřejnosti a fandů travního lyžování. Novinkou byl i závod na grasskibobu s poměrně početným polem startujících závodníků.
Z pohledu přihlížejících se jednalo o povedenou akci – opékané sele a krásné počasí udělali své.
Paralelní závod z mého pohledu:
Jako dnes si pamatuji paralelní závody, kdy ještě startovali Dan Mrňa a Jirka Russwurm. Speciálně tito dva uměli starty jedinečně a dokázali tím značně zkazit den jiným, dnes už zahraničním závodníkům. Pamatuji si, že často se mi stávalo, že jsem byl ještě na rampě a Mrňous už objížděl první branku. V té době jsem s nimi vždy prohrál, ale chápal jsem, že dokud se nenaučím starty stejně jako oni, tak nemám šanci v žádném paralelním závodě uspět.
Hlavním úspěchem je vystartovat na povel start nikoliv na spadnutí startovací desky (která by měla padat buď zaráz s povelem start nebo těsně před).
Chápal jsem tedy jako projev fair-play, že když se dva oponenti, kteří proti sobě jedou v jedné jízdě shodnou, že start nebyl tak jak by být měl, start potažmo jízda se bude opakovat. Je pro mě tedy zklamáním, že se pořadatel nechá ovlivnit výkřiky zaujatého cizince, který se asi bál mého postupu?
Soudě podle nepěkných nařčení, které jsem si o tomto víkendu vyslechl od zahraničních závodníků (nemyslím tebe Lukine), jsem se starty naučil opravdu dobře. Ale tímto jsem si nenechal zkazit den. Nesmím zapomenout pochválit svah a jeho přípravu. Na sjezdovce se jezdilo opravdu velmi pěkně a je vidět, že se o něj pravidelně starají a pečují o něj.

PS: Tento článek píšu až po shlédnutí opakovaného záběru z kamery.

Pohled diváka na rychlostní závod:
Závodu v rychlosti přihlížela jak řada diváků, tak dvě televizní stanice, což dodalo závodu napjatější atmosféru. V rychlostním závodu se utkali dva lyžaři – držitel současného rekordu Martin Štěpánek a Jan Němec. Předjezdce a zároveň testera trati obstaral Lukáš Ohrádka, aby časomíra klapla na první pokus a nebyl někdo znevýhodněn nezměřeným pokusem. Rozhlasem vyhlášený souboj dvou výrobců travních lyží nakonec vyhrál v obou kolech Martin Štěpánek (91,46 km/hod a 91,99 km/hod) nad Janem Němcem (91,40 km/hod a 91,12 km/hod). Potvrdil tak svůj prim v rychlosti na travních lyžích, přestože vlastní rekord nejspíše kvůli ne zcela ideálním povětrnostním podmínkám nepřekonal.
Škoda jen, že pořadatelé výsledky tohoto závod kvůli administrativní chybě nevyhlásili. O výsledku závodu se ale přihlížející veřejnost mohla dozvědět z hlavní zpravodajské relace a to hned na dvou televizních stanicích.

Jak to vypadalo na Nově se můžete podívat ZDE.