Čeští travní lyžaři znovu prokázali svoje kvality

Víkendový závod FIS v rakouském Traisenu znovu nabídnul srovnání nejlepších „travařů“ planety. Na programu byly tři discipliny – v sobotu obří slalom a superobří slalom, v neděli startovali lyžaři ve slalomu.
Na startu se sešla kompletní světová špička včetně našich závodníků. Hned po prvním kole obřího slalomu, které postavil rakouský trenér to pro naše reprezentanty vypadalo velice dobře. Martin Štěpánek (Tesla Brno) držel bronzovou pozici. Mezi ženami byla Petra Mlejnková (Lyžák junior Brno) na průběžném pátém místě se stejným časem s Němkou Budenbender. Také s druhým kolem, které vytýčil český trenér si naši závodníci poradili skvěle a potvrdili výbornou formu.

Ve vyrovnaném závodě, který se jel v ideálních podmínkách se nakonec z vítězství radovala domácí Ingrid Hirschhofer za ní si o pouhých 16 setin pomaleji dojela pro stříbro italská závodnice Antonella Manzoni a dalších 60 setin rozhodlo o bronzu Italky Ilárii Sommaville. Na velmi dobré čtvrté místo se druhým nejlepším časem kola vyhoupla Petra Mlejnková a na devátém místě dokončila závod Lucie Surovcová (Sparex Brumov).
Rozdílem třídy si se svými soupeři poradil italský reprezentant Edoardo Frau, který zvítězil v obřím slalomu mužů o více než vteřinu před druhým Rakušanem Michaelem Stockerem. Ten se ke stříbru dostal ze čtvrtého místa a odsunul svého reprezentačního kolegu Marcuse Peschka na bronzovou a našeho Martina Štěpánka na „bramborovou“ pozici. Další naši muži se umístili následovně – 5.místo Václav Srb (GST Liberec), kvalitní 8. příčka Lukáš Kolouch (TJ Slovan Moravská Třebová), a do elitní patnáctky se vešli ještě dva Češi – 13. Jakub Nekvapil (Sokol Předkláštěří) a 15. Michal Klimeš (Sokol Předkláštěří). Na dalších místech se umístili: 17. Michal Pohl (Grasski Olešnice v Orl. Horách), 20. Lukáš Vecheta (Sokol Předkláštěří), 25. Šimon Vojta (Sokol Předklášteří), 26. David Myslivec (TJ Slovan Moravská Třebová), 28. Václav Jerošek (Sokol Předklášteří), 29. Michal Hromádko (HB Ski Team Havlíčkův Brod).

V odpoledním superobřím slalomu viděli diváci opět vyrovnané výkony v závodě žen se znovu prosadila legenda světového travního lyžování – Rakušanka Ingrid Hirschhofer, která zvítězila těsně před Anna-Lenou Budenbender (GER). Našim to tolik nejelo na sedmé místo se prosadila Petra Mlejnkové a devátá skončila Lucie Surovcová. Závod mužů v superobřím slalomu sliboval zase velkou bitvu současných nejlepších travních lyžařů. Nakonec se z vítězství podruhé radoval Edoardo Frau (ITA), když rozdílem ­12 setin porazil domácího lyžaře Peschka. Velkou radost z bronzového umístění si vychutnal Martin Štěpánek, kterého dělilo od stříbra jen 9 setin. Na výborném 4.místě dokončil závod Jakub Nekvapil, který překvapil bezchybným výkonem. Mezi nejlepších patnáct se ještě probojovali 12. Lukáš Kolouch a 14. Václav Srb. Umístění dalších českých reprezentantů: 20. Michal Pohl, 22. Pavel Fic (Sokol Předklášteří), 24. Vecheta, 25. skončil Klimeš, 27. byl Myslivec, 28. Vojta, 30. místo vybojoval Jerošek a 31. místem se do výsledkové listiny zapsal Michal Hromádko.

Do nedělního slalom nastupoval český tým s nejvyššími ambicemi.
Až nečekaně lehce prošli prvním kolem téměř všichni startující. Druhé kolo však prokázalo, že svah s mnoha nerovnostmi a nekvalitní trávou, bude pro řadu slalomářů nepřekonatelným oříškem. Ženy se statečně praly s rychlou a technicky náročnou tratí, přesto se ani největší favoritky nevyvarovaly chybám. Vypadla Hirschhofer, Budenbender, Manzoni i naše Surovcová. Vítězství ze slalomu si odváží Italka Christina Mauri, 2.místo patří Petře Mlejnkové, která zajela obě kola bez chyb a hlavně zásluhou skvělé druhé jízdy se posunula na špici z 5.místa. 3.skončila domácí Jaquelin Gerlach. Ani závod mužů se neobešel bez překvapivých výpadků favoritů. Druhé kolo bylo osudné např. pro Marcuse Peschka.
O svých slalomářských kvalitách přesvědčil špičkovým výkonem, Ital Edoardo Frau, zvítězil v silně obsazeném závodě. Z druhého místa se nakonec radoval Rakušan Michael Stocker a další bronz pro české barvy si na své konto připsal Martin Štěpánek.Výborné výkony předvedli také další naši. Skvělé 7.místo obsadil Lukáš Vecheta a 8. skončil Michal Klimeš. Velmi pěkné 13.místo obsadil Michal Pohl, 14. byl Václav Jerošek.

Kompletní výsledky jsou na ZDE a fotogalerie na ZDE .
Naše reprezentační družstvo a kompletní světová špička se představí 5.- 6.07.2008 v Čenkovicích v Orlických horách, kde jsou na programu závodu Světového poháru sobotní obří slalom a nedělní slalom.