Češi znovu porazili svět

V sobotu i v neděli proběhli v Čenkovicích souboje travních lyžařů v závodech světového poháru. Tento první podnik letošního ročníku svedl na start nejleší travaře planety včetně úřadujících mistrů světa Jana Němce a Zuzany Gardavské. Zatímco Němec byl po kvalitní přípravě v dokonalé formě , Gardavská se po návrtu ze studijního pobytu v USA teprve rozjíždí.

Závodníci se nejprve vydali mezi branky sobotního obřího slalomu. Jan Němec (49,14 s.) z LK Skiareál Olešnice v Orl. horách byl opět k neporažení a nejlepšími časy v obou kolech dosáhl na vítězství. Druhý v pořadí obřího slalomu světového poháru byl Edoardo Frau (ITA), který časem 49,92 s. ujel o necelých šest desetin svým dalším pronásledovatelům a jen velmi těsně odrazil nápor třetího v pořadí, kterým byl k naší velké radosti český reprezentant Martin Štěpánek (50,52 s.) z Tesly Brno. Mezi nejlepších patnáct lyžařů ve výsledcích úvodního závodu se ještě probojoval 13. Lukáš Kolouch (Slovan Moravská Třebová) – 52,51 s.

Závod žen přinesl také zajímavou podívanou s mírně překvapivým rozuzlením. Z vítězství se radovala Němka Anna-Lena Büdenbender (53,36 s.). Na druhém místě skončila legendární Rakušanka Ingrid Hischhofer (54,27 s.). Třetí projela cílem naše Petra Mlejnková (Lyžák junior Brno), která se časem 57,55 s. dostala před svoji reprezentační kolegyni Petru Ivánkovou (57,96 s.) ze Sokola Předklášteří .

Počasí v Čenkovicích „travaře“ zase potrápilo. Velké sucho, vítr a vysoké teploty změnili svah ve velmi tvrdého protivníka, který dal zabrat jek závodníkům tak stavitelům tratí. První kolo vytýčil italský trenér a neměl příliš šťastnou ruku. Především slalomářky měli velké problémy a do cíle se dostalo jen sedm z šestnácti účastnic.

Závod byl zcela v režii českých lyžařů – po prvním kole vedl Němec jen 21 setin před dvěma Italy , Štěpánkem a Gardavským a na čtvrtém resp. pátém místě. Gradavský i Štěpánek zajeli výborně i druhé kolo a posouvali se k medaili. Martin Štěpánek z Tesly Brno se ujal vedení časem 55,52 s. a na startu už zůstaly jen tři nejlepší po úvodním dějství. Ital Cerentin se těsně před cílem chybě nevyhnul a odstoupil. Nechal tak bronzovou medaili Štěpánkovi. Další Italský závodník na startu Edorad Frau (53,89 s.) zajel bezchybně a bylo jisté, že bude nejhůře stříbrný. Jan Němec (52,40 s.) už žádnou chybu neudělal a odvezl si z Čenkovic dvě vítězství.

Další místa v první patnáctce vybojovali:

4.místo – Jan Gardavský Star Suché Lazce – 56,35 s.

5.místo – Václav Srb z GST Liberec - 56,41 s.,

10.místo – Lukáš Vecheta (Meteoru Brno) - 58,84 s.,

11.místo – Michal Pohl z LK Skiareál Olešnice v Orl. horách (58,96 s.),

Mezi ženami kralovala Němka Anna-Lena Büdenbender (60,75 s.) před českou travní lyžařkou Zuzanou Gardavskou (71,82 s.) ze Staru Suché Lazce. Na třetím místě se umístila reprezentantka Slovenska Veronika Cvašková (74,06 s.). Českou reprezentaci čekají ještě čtyři podniky světového poháru ve Švýcarsku, v Iránu, v Rakousku a začátkem září zakončí svoji letošní pouť při finálových startech v italském Sestriere.